A tisztán elektromos és a plug-in hibrid autók megjelenésével és népszerűségének gyors növekedésével új fogalmak kerültek a köztudatba, úgy mint az elektromos autó érintésvédelmi vizsgálata.
Az elektromos autók elektromos hajtás energiáját az autóban elhelyezett akkumulátorok biztosítják. Ezekben az autókban az akkumulátorok töltését külső áramforrás biztosítja, ez többnyire egy csatlakozókábelen keresztül, fali elosztóból történik, amit összekötnek az autóval.
Az elektromos és a plug-in hibrid autó 230 V-os hálózatról töltődik, ennek érintésvédelmét, biztonságát időszakosan érintésvédelmi vizsgálattal kell ellenőrizni.
Persze itt is, ahogy más területeken is előfordul, az új fogalom megjelenésével számos kérdés is felmerül. A műszaki vizsgaállomások között nincs egyetértés abban a kérdésben, hogy a külső forrásból tölthető autók (tisztán elektromos és plug-in hibrid autók) vizsgáztatása során szükség van-e érintésvédelmi felülvizsgálatra vagy sem. A bizonytalanságot a 6/1990 (IV.12.) KöHÉM rendelet 9. § (3) pontja okozta (ami vélhetően a trolibuszok miatt létező pont):
„A villamos meghajtású, valamint villamos berendezéssel felszerelt járműnek meg kell felelnie a vonatkozó érintésvédelmi előírásoknak.”
A tisztán elektromos hajtású autók és az úgynevezett hibridhajtásúak (amelyekben az elektromos hajtás mellett van egy robbanómotor is, ami egy tartalék energiát képez az akkumulátor lemerülése után) akkumulátorát is lehet tölteni 230 V-os fali csatlakozóból, ezért fontos, hogy az érintésvédelem szempontjából teljesen biztonságosak legyenek.
Az érintésvédelmi vizsgálat azokra a járművekre vonatkozik, amik az erősáramú hálózati csatlakozással rendelkeznek, vagy amik működnek róluk. Az elektromos autók érintésvédelmi ellenőrzése nem az elektromos hajtás ellenőrzésére terjed ki, hanem a töltő és csatlakozó kábel vizsgálatát végezzük el.
Az érintésvédelmi vizsgálat azért szükséges, hogy töltés közben az autó, vagy a csatlakozó kábel ne okozhasson áramütéses balesetet.
Az eddigiekben az elektromos autó műszaki vizsga előfeltétele volt ezeknek a járműveknek az érintésvédelmi vizsgálata és az érintésvédelmi jegyzőkönyv megléte. Mára ez azonban változott, erről az alábbiakban esik szó.
A technológiai és ipari miniszter 2022. augusztus 1-én a Magyar Közlönyben megjelent 9/2022. (VIII. 1.) TIM rendelete, amely az 5/1990 (IV.12.) KöHÉM rendelet 12. §-hoz (7a) pontként az alábbiakat szúrja be:
„Az MR. 9. § (3) bekezdésében meghatározott követelmény teljesítésének ellenőrzése – a trolibuszok kivételével –, ha a hibrid és tisztán elektromos hajtáslánc elemei a vizsgálat során sértetlenek és gyári kivitelűek, nem része az időszakos vizsgálatnak.”
Ennek értelmében, amennyiben a hibrid és tisztán elektromos jármű hajtáslánc elemei sértetlenek és gyári kivitelűek, nincs szükség érintésvédelmi felülvizsgálatra a műszaki vizsga során.
A rendeletmódosítás a kihirdetést követő 5. naptól hatályos, azaz 2022. augusztus 6. óta.
A járművek érintésvédelmi vizsgálata több részből tevődik össze. Szemrevételezéssel kezdődik, ahol meggyőződünk annak kifogástalan, sérülésmentes állapotáról, és ellenőrizzük, hogy az esetleges javítás során a megfelelő és arra alkalmas alkatrészekkel végezték a javítást.
A szemmel látható észrevételek után elvégezzük a műszeres méréseket.
Ez magában foglalja a töltőállomás, valamint az autó összekötő berendezéseinek érintésvédelmi felülvizsgálatát.
Elektromos autó töltő állomás felülvizsgálata
A vizsgálat során magát a töltőállomást a hozzá fix-en csatlakoztatott töltőkábellel együtt veszik szemügyre, a következő szempontok szerint:
Elektromos autó összekötő berendezéseinek érintésvédelmi felülvizsgálata
Ez esetben az elektromos autó összekötő kábelét, magát a töltőkábelt (önálló kábel, nem kapcsolódik fix kábelként) vizsgálják, az alábbi szempontok alapján:
Amennyiben a vizsgálat megfelelő minősítéssel végződik, azt követően elkészül az elektromos autó érintésvédelmi jegyzőkönyv.